Skip to main content
BilgiYayınlar

Etkin Depo Yönetimi

Etkin Depo Yönetimi

Levent URŞ

TEOLUPUS Etkili depo yonetimi 01 - Etkin Depo Yönetimi - 2024 -

Bir işletmeye ait iş sonuçlarını öğrenmenin en doğru yolu finansal tablolarının dikkatle incelenmesinden geçer. Bu tablolar üzerinde yapılacak analizler ile o işletmenin net bir finansal resmini çekebilmeniz mümkündür. İşletmenin finansal verileri üzerinde yapılan dikkatli analizler ile kârlılıktan tutun finansal yeterliliğe kadar birçok kritik bilgiyi elde edersiniz.

Finansal verilere bakılarak lojistik yönetiminin iş sonuçları hakkında gayet detaylı fikir edinmek mümkün müdür? Elbette mümkündür. Ancak size daha kestirme bir yol önereceğim. Hemen finansal tablolara başınızı gömmeyin. Önce kısa bir depo ziyareti yapın. Bu ziyaretteki gözlemleriniz tabloların size söyleyeceğinden çok daha fazlasını verecek. Size bunun her türlü garantisini verebilirim.

Teşbihte hata olmazmış diyerek şu benzetmeyi yapmak isterim. Depo yönetimi biraz orkestra şefliği gibidir. Mutlak bir hakimiyet gerektirir. Depo yönetim süreçlerinizde problem varsa diğer bir deyişle süreçlerinizin ‘’akordu’’ bozuksa istediğiniz iş sonuçlarını alamazsınız. Akordu bozuk bir müzik aleti çalındığında kulağınızı kapatmak istersiniz. Resimdeki gibi bir depo gördüğünüzde de elinizde olmadan gözünüzü kapatmak istersiniz. İşler nasıl bu hale gelmiş diye sorarsınız kendinize. Böyle bir görüntü finansal tablolarda gördüğünüz kötü iş sonuçlarının ete kemiğe bürünmüş hali gibidir adeta.

Altta e-ticaret devi Alibaba’nın depo operasyonlarından çekilmiş bir fotoğraf yer alıyor. Yakın zamanda sosyal medyada yaygın olarak paylaşıldı. Peki bu fotoğrafa bakarak Alibaba’nın iş sonuçlarına şaşırıyor muyuz?

TEOLUPUS Etkili depo yonetimi 02 - Etkin Depo Yönetimi - 2024 -Elbette hayır. Çünkü Alibaba’nın ticari başarısını biliyoruz. Alibaba’nın müşterilerine sunduğu iddialı vaatleri de hepimiz deneyimliyoruz. İşte o vaatler bu depolarda gerçeğe dönüşüyor. Bu depolarda, depo yönetim süreçleri ne kadar doğru oluşturulmuş ve uygulanmışsa, o derece başarılı iş sonuçları alınıyor. Bu durum aynı zamanda etkin depo yönetiminin başarılı iş sonuçları üzerinde ne denli kritik bir faktör olduğunu da gösteriyor. Bu yazı dizisinde etkin depo yönetiminin iş sonuçlarına nasıl etki ettiğini inceleyeceğiz. Depoların dizaynından kullanılacak teknolojilere, stok takip sistemlerinden sipariş alma süreçlerine kadar karmaşık birçok faktörün bileşiminden oluşan etkin depo yönetiminin iyi uygulamalarını diğer yazılarımızda paylaşmaya devam edeceğiz.

Bu gönderi şu adreste de mevcuttur: English