Skip to main content
Bilgi

Şirketlerde Güç, Politika ve Kültür…

Yazar: M. Gürşan Gürel

İnsan Kaynakları Uzmanı

Dört kelime ve bir bağlaç! Sizce, bu dört kelimenin üçü Pazar payınızı ve karınızı ne kadar etkiliyor?

Bu üç kelime sizin müşteri deneyiminizi ve memnuniyetinizi ne kadar arttırıyor ya da eksiltiyor? Dolayısıyla karınızı ne kadar etkiliyor?

Çalışanlarınızı ne kadar etkiliyor ve şirketinize olan bağlılıklarını arttırıyor? Hem de milenyum kuşağının iş hayatına girmeye başladığı bu günlerde!

Güç, vizyonla mı başlar; eğer vizyonla başlarsa ne ile devam ettirilir nasıl devam ettirilir? Güç nasıl üretilir? Şirketi kuran insan ya da insanlar en güçlüler midir? Onların soyundan gelip ya da medeni halleriyle bir şekilde O güç halkasına giren soydan insanlar gerçekten kazanılmış güce mi sahiptir ya da atanmış bir güç mü elde etmişlerdir?

Güç, vizyonla elde edilir ve bir hayale inanan insanlarla kuvvetlenir, büyür ve gelişir! Gücün sağlıklı büyütülmesi, O hayale inanan çekirdek ekibin inandıkları hedeflerden uzaklaşmamaları, doğru insanları ve doğru zamanda dış halkalara katarak büyütmeleri ile gerçekleştirilir. Doğru insanlar diyorum çünkü; onlar nasıl ve nereye gidileceğini bilirler… Hayalden ve hedeften uzaklaşıldıkça da güç sağlıklı kullanılmaktan uzaklaşır!

Politika ne işe yarayacak o zaman? O vizyonu gerçekleştirmek için ne tür stratejiler oluşturmamız gerekli, işte Politika O stratejileri oluşturmamıza ve uygulamamıza yarayacak! Planlamaya yarayacak, yol haritaları oluşturmamıza yarayacak, kime kaç metrekare oda vereceğiz, müdür mü diyeceğiz, müdür yardımcısı mı, nasıl bir şirket aracı vereceğiz, hangi otelde kalacak iş seyahatinde, yemek şirketi ne kalitede ve kaç çeşit yemek verecek, kimin park yeri kapıya daha yakın olacak, iş kazasında ek şirket yardımı yapacak mıyız, vefatlarda aileye nasıl destek olacağız ve benzeri birçok uygulama bu politikaların içinde tanımlanacak. Bu politikaları oluşturmak içinde yine yönetimin sahip olduğu vizyon ana kural oluşturucu olacak!

Kültür, Ne kadar da geniş kapsama alanı olan bir sözcük, hele şirketlerde kullanıldığı zaman! Teslimattan- Ürün iadelerinde, iş yapma tarzından temizliğe, giyim tarzından müşteriye hitap tarzına kadar yaşamsal akışınızı, yani gelirinizi doğrudan etkileyen bir kelime, Kültür! Çalışanlarınızı mutlu edecek ya da mutsuz edecek uygulamalarınızı şekillendiren, Pazar payınızı ve karınızı doğrudan etkileyen en güçlü üç kelimeden sonuncusu kültür… Ancak; bu üçlü yalnız dolaşmazlar, hep bir arada ve ayrılmaz olarak varlardır! İyi örnek olarak kabul edilen şirketlerde bu üçlü çok gelişmiş, ego ise zayıflamıştır. Kibir yok olmuştur çünkü bu şirketlerde hedefler, müşteri odaklı sürekli gelişim olmuştur hem de her konuda öncülük ve yaratıcılık dahil! Fortune 100 şirketlerine bakın ve nasıl ayrıştıklarını görün kalabalıktan. Sonuç mu; inanç, çaba ve sabır. Bu üçlüyü de Güç, Politika ve Kültür üçlüsüne destek vermek için ilke edinirseniz farklılığınızı kısa sürede göreceksiniz! Başarılar dilerim.

Bu gönderi şu adreste de mevcuttur: English